Tipy na aktivity

Placky účastníků prvního tábora. Foto: David Čmelák Sochor

Návštěva prvního tábořiště

Na místě, kde se konal první skautský tábor, dnes stojí památník básníka Jiřího Wolkera. Ten zde tábořil v letech 1916 – 17. Nově jsou asi 20 metrů za památníkem k vidění i upomínkové placky se jmény všech účastníků prvního skautského tábora. Ty leží na pravděpodobném umístění tehdejšího tábořiště.

Dostanete se sem po zelené značce, cesta z hájovny je dlouhá asi dva kilometry.

Geocaching

Kdo se moc ptá, moc se dozví…

Zapojte se do údržby Orlov

Prosíme, chovejte se k orlovské základně šetrně. Snažte se, aby veškeré pracně vyrobené vybavení vydrželo. Pokud chcete pomoci v rámci svého pobytu ke zvelebení hájovny, lze se domluvit přímo se správcem na pokračování v obnově plotu či dalších drobných úpravách.

O dalších možnostech pomoci se můžete dočíst zde.

Metodické materiály

Pro inspiraci můžete použít knihy, které o prvním táboře pojednávají:

Těm, kterým patřím – deník Jiřího Wolkera, ve kterém popisuje den po dni své zážitky z jednoho z prvních skautských táborů vedených A. B. Svojsíkem

Den v táboře junáků – kniha napsaná přímo A. B. Svojsíkem pojednává o aktivitách prvního skautského tábora.  V roce 2016 vznikl na motiv této knihy film z rukou účastníků VLK a ILŠ Gemini 2016.

Inspirovat se můžete i příběhy skautských pamětníků na webu Skautské století.