O Vorlovské hájence

Vorlovská hájovna. Foto: David Čmelák Sochor

Vorlovská hájovna je místem, kde Antonín Benjamín Svojsík pokládal základy českého skautingu.

Základna patřila původně rodině Svojsíkovi ženy Julie. Po jejich seznámení zde Svojsík trávil velké množství času. Právě zde napsal, společně s Juliiným bratrem Adolfem Stránským (zvaným Dolfíček), knihu Základy junáctví.

Na tuto dobu vzpomíná Velen Fanderlik: “Seděl jsem jednou u Svojsíků a hovořili jsme o novém vydání mé příručky her, do níž jsem chtěl zařadit některé hry, které popsal Svojsík ve svých příručkách. Náčelník něco hledal ve starých rukopisech a vytáhl také zánovní výtisk Scouting for Boys, téměř se rozpadající, se spoustou poznámek psaných drobným písmem.”

“To napsal Dolfíček Stránský na Sázavě, myslím, v roce 1911, nežli jsem se dal do psaní Základů junáctví. On uměl anglicky, já velice málo.”

“Pak mi vypravoval, jak musel vymýšlet nová slova pro anglické pojmy, jako Patrol = družina, Patrol Leader = rádce; slovo Scout Master (něco jako skautský mistr), se mu zdálo cizí a užil slova vůdce nebo vedoucí.

Vyprávěl, jak jeho slovo podsada se objevilo již v jeho táboře, ale nevžilo se po několik let, zato táborák prý zdomácněl ihned.” “Inu, byli jsme průkopníci”, dodal.

(z knihy Kronika čs. skautského hnutí, Bruno Břečka, 1999)

Vorlovská hájovna je tak navždy spjata s počátkem skautingu a osobou našeho zakladatele A. B. Svojsíka.