11. 8. 2018

Okolí Orlov

Orlovy nejsou jen vorlovská hájovna. V okolních hlubokých lesích je řada míst, která jsou důležitá nejen pro český skauting, ale i pro české tábornictví a také kde vznikaly inovativní přístupy k výchově a vzdělávání dětí a mládeže v poválečném Československu.

Místo prvního tábora

V polovině července 1912 se z Prahy na Vysočinu vydala pěšky parta kluků. Táhli za sebou dvoukolák, až po okraj naložený stany, materiálem i potravinami, vším tím, co měli v následujících týdnech potřebovat. Jejich více než stokilometrová cesta končila v orlovských lesích (v dolíčku u studánky, zhruba 2 km od hájovny, 49.5901533N, 15.4268319E), kde rozložili své tábořiště a postavili první tábor v českých zemích.

Místo prvního tábořiště. Foto: David Čmelák Sochor

Místo prvního tábořiště. Foto: David Čmelák Sochor

Památníček Jiřího Wolkera. Foto: David Čmelák Sochor

 

 

 

 

 

 

 

Bylo to nové, bylo to inovativní. Profesor A. B. Svojsík, jenž jejich tábor vedl, pro ně záměrně připravil co nejnepříznivější podmínky (které popsal v knize Den v táboře junáků). Šlo mu o to, aby si prakticky ověřil, že prvotní nadšení chlapců pro skauting nevyprchá v tvrdé každodenní realitě táborového života.

Jak to mohlo vypadat?

Jedním z účastníků prvního tábora byl také básník Jiří Wolker. Své zážitky a zkušenosti si zapisoval a v roce 1997 vyšly i knižně (Těm, kterým patřím). Na místě prvního tábora dnes najdete jeho památníček a studánku. Přesná poloha místa zde.

Březová chaloupka

Kousíček od orlovské hájovny se nachází rybníček, na jehož břehu stojí březová chaloupka. V přístřešku, velmi podobném tomu, který tu dnes najdete a který v roce 2016 postavili frekventanti kurzu Gemini, pracoval A. B. Svojsík v roce 1911 na překladech textů Baden Powella. Doplnil je vlastními úvahami a v roce 1912 vydal pod názvem Základy junáctví.

Rybníček s hájovnou. Foto: David Čmelák Sochor

Lipnice nad Sázavou

Městečko, které se nachází asi 4 km od Orlov. Jeho dominantou je mohutný hrad obestřený pověstmi a záhadami. Po první světové válce se jedním z jeho obyvatel stal spisovatel Jaroslav Hašek a právě zde sepsal svůj světoznámý román o Švejkovi.

Od 70. let 20. století je Lipnice nad Sázavou nerozlučně spjata také se zážitkovým vzděláváním, a to díky středisku Prázdninové školy Lipnice.